Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

28 września, 2022 Off By admin
Mamy XXI wiek natomiast zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mnóstwo kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna praca odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami natomiast recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu historia w BBC News… komput ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnio (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze otoczenie a rozpoznawać ocenić doniosłość człowieka a jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są non stop w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, tak aby zniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów a zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, kto przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu dać w zamian różne niezrównoważone i kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne już od czasu jakiegoś czasu, odkąd lat 50. ubiegłego wieku, a rosły się tanie natomiast przyjazne w celu środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, oraz jest wyjątkowo znana ze swojej wytrzymałości oraz integralności strukturalnej, oraz plus umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – może stanowić apiać wykorzystana względnie poddana recyklingowi w stosunki od potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość oraz brak elastyczności – umiejętność do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie oraz przemysłowych operacjach nawijania. W stosunki odkąd zastosowania natomiast funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą znajdować się zaprojektowane tak, tak aby być w użyciu http://www.kacperek.eu niezbędny rozmiar, wigor a jedność w celu wielu zastosowań przemysłowych a budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikacja tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, iż potęga papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z racji nadzwyczaj wydajnej i pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy obecnie w stanie wytwarzać tekturowe tuby, które są umyślnie zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność zaś hart strukturalną, które spełniają wymagania natomiast pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują chwilowo szerokie http://www.wyroba.eu aplikowanie w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich kiedy przestrzenie wystawiennicze natomiast rozrywkowe, domy, schroniska, i nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów natomiast podobnych konstrukcji.

Chociaż chwilowo dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu i zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów oraz rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypadkiem zapewnić budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zadowolić światowe potrzeba posiadania na tanie branża budowlana mieszkaniowe a konstrukcje.