Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

31 grudnia, 2021 Off By admin
Mamy XXI stulecie a zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje co niemiara kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami natomiast recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu niezwykłe zdarzenie w BBC News… wykaz ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero w ostatnim czasie (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze anturaż tudzież śledzić docenić ważność człowieka i jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są cały czas w toku. Jednak między wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, by obniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów tudzież zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu zamienić różne niezrównoważone natomiast kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne obecnie od jakiegoś czasu, od czasu lat 50. ubiegłego wieku, oraz barczysty się tanie zaś przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, od chwili opakowań po budownictwo, tudzież jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości zaś integralności strukturalnej, tudzież również umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – przypadkiem stanowić kolejny raz wykorzystana czy też poddana recyklingowi w relacje od potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość oraz sztywność – wprawa aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, aby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie a przemysłowych operacjach nawijania. W zależności od momentu zastosowania oraz funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą egzystować zaprojektowane tak, ażeby być w użyciu http://www.kacperek.eu niezbędny rozmiar, siła a spójność w celu wielu zastosowań przemysłowych i budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku używanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, że potęga papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, przez wzgląd nader wydajnej natomiast pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy teraz w stanie robić tekturowe tuby, które są chcący zabezpieczone przedtem przenikaniem wilgoci. Ta inżynieria pozwoliła na eksploatacja tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność oraz wigor strukturalną, które spełniają wymagania tudzież pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu aplikowanie w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze natomiast rozrywkowe, domy, schroniska, a nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, po największej części aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są i tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż w tej chwili dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu a zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów i rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypadkiem zapewnić budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zaspokoić światowe potrzeba posiadania na tanie branża budowlana mieszkaniowe oraz konstrukcje.